Ali ve Nino 'nun Aşkı

  This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

  • Ali ve Nino 'nun Aşkı
   Ali ve Nino 'nun Aşkı

   Gürcistan'da, Batum'da, deniz kıyısında iki insan figüründen oluşan bir heykel bulunuyor. Bu heykel pek de bilinmeyen bir hikayeyi, Ali ve Nino'nun aşkını anlatıyor.

   Ali ve Nino, Kurban Said adlı Azeri yazarın kaleme aldığı bir aşk hikayesinin kahramanları. Ali adlı müslüman genç ve Gürcü prensesi Nino birbirlerine aşıklar. Ancak farklı din ve farklı kültür nedeniyle kavuşamıyorlar. Aşkları için büyük mücadele veriyorlar, ancak Sovyet işgaliyle sonsuza dek ayrılıyorlar. 1937 yılında yayınlanmış bu roman, 37 dile çevrilmiş ve hatta filmi çekilmiş.

   Gürcü sanatçı Tamara Kvesitadze tarafından yapılan bu heykelin bu aşıkların öyküsünü ne kadar sıradışı bir şekilde betimlediğini aşağıda görebilirsiniz.

   Batum'da birbirine bakan 8 metre yüksekliğindeki iki dev figür Ali ve Nino'yu simgeliyor

   Ali ve Nino tüm gün birbirlerini izliyor

   Sonrasında Ali ve Nino birbilerine doğru hareket etmeye başlıyorlar

   Bir an için iki vücut birleşiyor

   Ancak çok kısa bir süre sonra Ali ve Nino'nun birbirlerinin içinden geçerek ayrılıyorlar

   Ve sırtları birbirlerine dönük uzaklaşıyorlar. Bu Sovyet işgalini sembolize ediyor

   Bu heykel halk arasında "Aşk Heykeli" olarak biliniyor


   Bu devinim her akşam 7'de başlıyor ve 10 dakika sürüyor

   El Nino

   El Niño Güney Salınımları, küresel bir okyanus-atmosfer olayıdır. El Niño ve La Niña, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımlar ve bunların yol açtığı atmosferik olayların genel adı olarak kullanılmaktadır. İsimler İspanyolca "oğlan çocuğu" veya "velet" ve "küçük kız" anlamına gelmektedir. "Çocuk", İsa'yı simgelemektedir, çünkü El Niño Güney Amerika'nın batı kıyılarında Noel zamanında etkili olur.

   El Niño ve La Niña'nın güney yarımküredeki etkileri çok büyüktür. Bu etkiler ilk olarak 1923'te Sir Gilbert Thomas Walker tarafından tanımlanmıştır. El Niño'nun atmosferik imzası olan Güney Salınımları, Tahiti ve Darwin bölgelerindeki aylık veya mevsimsel hava basıncı değişimleridir. Eylül 2006 itibarıyla El Niño aktif durumdadır.